Już teraz zapraszamy do Krakowa, gdzie w dniach 23 – 25 września 2019 r. odbędzie się 7 edycja Central European Congress of Life Sciences EUROBIOTECH, którego organizatorami będą m.in. Komitet Biotechnologii PAN, Polska Federacja Biotechnologii oraz Targi w Krakowie.

Tematem przewodnim kongresu będzie agrobiotechnologia i medycyna spersonalizowana.
Więcej informacji na stronie: http://eurobiotech.krakow.pl/ i na ulotce w formacie pdf.
Zarezerwuj termin już dziś!
/Organizatorzy/ 
 
 
 
 
 
eurobiotech2019

Czy sąd UE (Court of Justice of the European Union) wyda decyzję zaliczając rośliny otrzymane technikami CRISPR i TALEN do akceptowanych produktów mutagenezy? Dowiemy się 25 lipca br. o 9.30, kiedy będzie wydane wstępne orzeczenie. To będzie jedna z najważnieszych decyzji dla hodowców i biologów roślin ostatnich lat. 

Oryginalna wiadomość na stronach ostatniego Nature Biotechnology: http://blogs.nature.com/tradesecrets/2018/06/14/will-the-eu-deregulate-gene-edited-plants

Szersze omówienie też tam, w dziale "correspondence": http://blogs.nature.com/tradesecrets/files/2018/06/EU_Opinion_.pdf

Scissy

 

Fundacja im. Prof. Wacława Szybalskiego wraz z Komitetem Biotechnologii PAN, w trosce o rozwój nauki polskiej  ustanowili nagrody im. Profesora, wyróżniające prace eksperymentalne wykonane w polskich laboratoriach i opublikowane w prestiżowych czasopismach.

A. Główna nagroda Komitetu Biotechnologii PAN im. prof. Wacława Szybalskiego za najlepszą pracę młodego polskiego badacza opublikowaną w czasopiśmie międzynarodowym.

B. Mniejsza nagroda Komitetu i Redakcji kwartalnika BioTechnologia ufundowana również przez Fundację im. prof. Wacława Szybalskiego za najlepszą publikację młodego badacza polskiego w tym kwartalniku.

Kliknij aby przeczytać regulamin nagrody.

WYNIKI z roku 2013, 2014, 2015, 2016, 2017!!!

FPWS   logo bio male

Szanowni Państwo!
W imieniu Kapituły Nagrody AgroBioTop chcielibyśmy zaprosić do zgłaszania kandydatur do tego ważnego wyróżnienia.
W roku bieżącym odbywa się druga edycja programu. Celem Nagrody jest promocja nauki polskiej poprzez wyróżnianie aktywnych zawodowo młodych uczonych, których uznane osiągnięcia z zakresu biotechnologii przyczyniły się do rozwoju nauk rolniczych i wnoszą̨ wybitny wkład w rozwój rolnictwa. Nagroda AgroBioTop przyznawana jest przez Kapitułę powołaną przez Komitet Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk (PAN) i Bayer Sp. z o.o.
Kandydatami do AgroBioTop - i nagrody pieniężnej 5 000 Euro - mogą̨ być uczeni ze stopniem doktora, jak również doktoranci. Kandydatury można zgłaszać od 16.04 do 15.08, zaś ogłoszenie laureata nastąpi 10 grudnia br. podczas gali w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Pełne informacje o konkursie znajdują się w załączonym Regulaminie.
Uprzejmie prosimy o przesłanie zgłoszeń (formularz zgłoszeniowy) na adres poczty elektronicznej prof. dr hab. Tomasza Twardowskiego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
Na ewentualne pytania odpowie Aleksandra Stasiak, Sekretarz Nagrody: tel. 22 854 16 21, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zapraszamy do programu,
pozostając z poważaniem,


Prof. dr hab. Maciej Żylicz             Prof. dr hab. Tomasz Twardowski
Przewodniczący                           Wiceprzewodniczący
Kapituły Nagrody                          Kapituły Nagrody
AgroBioTop                                  AgroBioTop

 

Logo B SFABL Verti 1 Screen RGB    logo bio male

Postęp w modyfikowaniu genomów szczególnie poprzez narzędzia takie jak CRISPR-Cas9 zapoczątkował rewolucyjne zmiany w medycynie i hodowli roślin. Pośród licznych publikacji pokazujących wykorzystanie tych narzędzi w badaniach podstawowych i aplikacyjnych pojawiają się również doniesienia o jeszcze nowszych, potencjalnie bezpieczniejszych narzędziach. Rozwojowi tych zaawansowanych technologii towarzyszy również potrzeba wyjaśnienia wszystkich etycznych, prawnych i społecznych dylematów z nimi związanych. 23 marca 2018r. w Paryżu powołano międzynarodowe stowarzyszenie “Association for Responsible Research and Innovation in Genome Editing” (ARRIGE) mające promować dyskusję i sugerować rozwiązania prawne w skali globalnej. Stowarzyszenie jest otwarte na głos wszystkich zainteresowanych stron - uczelni, firm, organizacji, pacjentów, decydentów i obywateli. Celem nadrzędnym stowarzyszenia jest wsparcie bezpiecznego i społecznie akceptowanego rozwoju technologii edycji genomów. Aktywnym członkiem Steering Committee stowarzyszenia jest Prof. dr hab. Ewa Bartnik z Komitetu Biotechnologii PAN. Zachęcamy do śledzenia problematyki etycznych, prawnych i społecznych implikacji tych technologii na stronie www stowarzyszenia http://arrige.org/documents.php

arrige

Podkategorie