Zapraszamy do zapoznania się z komunikatem PAN związanym z ogłoszeniem stanowiska „Wyzwania i możliwości medycyny" przygotowanym wspólnie przez organizację EASAC, zrzeszająca 28 europejskich akademii nauk (w tym Polską Akademię Nauk) oraz FEAM(Federacja Europejskich Akademii Medycznych).

 

Szanowni Państwo!
W imieniu Kapituły Nagrody Komitetu Biotechnologii PAN im. Profesora Wacława Szybalskiego za najlepszą publikację opublikowaną przez młodego polskiego badacza, chcielibyśmy zaprosić Państwa do zgłaszania kandydatur do tej nagrody. W roku bieżącym odbywa się dziewiąta edycja programu. Celem Nagrody jest promocja młodych uczonych, publikujących wyniki swoich prac naukowych w renomowanych czasopismach międzynarodowych. W edycji 2021, tak jak co roku premiowane będą publikacje ogłoszone w najznakomitszych czasopismach naukowych, które mają nie tylko wartość poznawczą ale także aplikacyjną.
 
KANDYDACI
Kandydatami do Nagrody KB PAN im. Profesora Wacława Szybalskiego mogąQ byRS badacze ze stopniem doktora, którzy nie ukończyli 35 roku życia.
TERMIN
Kandydatury można zgłaszać od 25 czerwca do 30 września 2021r.
 
ZGŁOSZENIA
Uprzejmie prosimy o przesyłanie zgłoszeń wyłącznie drogą elektroniczną na 2 adresy mailowe: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - Fundacji Profesora Wacława Szybalskiego Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - prof. dr hab. Ewy Łojkowskiej.
 
WYNIKI
Ogłoszenie nazwiska laureata nastąpi w listopadzie br.
 
INFORMACJE
Pełne informacje o konkursie znajdują się w załączonym Regulaminie i Formularzu wniosku oraz na stronie internetowej Fundacji http://fpws.pl/pl/nagroda-kb-pan-improf-w-szybalskiego/regulaminy-szybalski/ Na ewentualne pytania odpowie Pani mgr Marta Dziedzic, Sekretarz Kapituły: email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 58 523 6409.
 
Zapraszam do przesyłania zgłoszeń,
pozostając z poważaniem,
Prof. dr hab. Ewa Łojkowska Przewodnicząca KB PAN

 2019

WYNIKI z roku 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

FPWS   logo bio male

/podajemy za Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym/

W dniu 28 kwietnia 2020 r. Komitet ds. Terapii Zaawansowanych (CAT) Europejskiej Agencji Leków (EMA) opublikował dokument „EMA ostrzega przed stosowaniem niepotwierdzonych terapii komórkowych” (EMA warns against using unproven cell-based therapies), skierowany do całego społeczeństwa, a w szczególności do samych pacjentów.

Ostrzeżenie to pojawiło się w związku z zaobserwowaniem, w ostatnim czasie, poważnych, skutków ubocznych u pacjentów stosujących niepotwierdzone lub nieuregulowane prawnie terapie komórkowe.

Z uwagi na ogromy wzrost liczby terapii komórkowych reklamowanych jako leki stosowane w leczeniu wielu poważnych schorzeń, w tym nowotworów, chorób sercowo-naczyniowych, autyzmu, porażenia mózgowego, dystrofii mięśniowej i utraty wzroku, CAT ostrzega przed stosowaniem niepotwierdzonych terapii. Terapie takie mogą być nieskuteczne, zwiększać ryzyko poważnych działań niepożądanych, w tym infekcji, niepożądanych reakcji immunologicznych, powstawania nowotworów, utraty wzroku, krwotoków mózgowych, a nawet prowadzić do śmierci.pod lupą oglądane czerwone połączenia nerwowe

Eksperci z Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN dostrzegają ignorowanie opinii naukowców przez wielu polityków w Polsce i swój niepokój wyrazili w stanowisku zamieszczonym poniżej. Jako przedstawiciele interdyscyplinarnej specjalności - biotechnologii, która obejmując najnowocześniejsze technologie medyczne, środowiskowe czy rolnicze często wywołuje dyskusje natury bioetycznej, rozumiemy i popieramy zalecenia naukowców, lekarzy, wirusologów oraz epidemiologów i większość  z nas podziela troskę zawartą w tym stanowisku (kliknij pierwszą stronę poniżej by przeczytać pełny tekst).

stanowisko BIOETYKA wybory

Przeczytaj poniższy apel Komitetu Biotechnologii PAN, Polskiego Towarzystwa Immunologii Klinicznej i Doświadczalnej oraz Komitetu Immunologii i Etiologii Zakażeń PAN i poprzyj go w serwisie petycjeonline - https://www.petycjeonline.com/protest_przeciw_szkodliwemu_rozbudzaniu_nadziei_na_leczenie_covid-19_komorkami_macierzystymi

Więcej na ten temat w "Polityce", gdzie w artykule pt. "Wiceminister nauki chce zwalczać Covid-19 komórkami macierzystymi? Uczeni protestują" red. Marcin Rotkiewicz odkrywa kulisy niefortunnej wypowiedzi wiceministra nauki prof. Wojciecha Maksymowicza.

 zludne nadzieje na leczenie COVID 19 1
 zludne nadzieje na leczenie COVID 19 2

Podkategorie